Przejdź do głównej zawartości

O książce - "Miasteczko"


Autor: Robert Cichowlas i Łukasz Radecki
Wydawnictwo: Videograf
gatunek: horror
Ilość stron: 320
rok wydania: 2015


Może na początku napiszę, że nie jestem fanką horrorów. Znaczy lubię straszne filmy, jednak oglądane w środku dnia. Ale książek z gatunku horror raczej unikam. Jakoś książka ma na mnie większy wpływ i o wiele bardziej boję się po danym fragmencie w książce niż po filmie.

Zatem dbając o swój zdrowy sen, ja  raczej unikam horrorów, bo przeważnie się po nich boję się zasnąć. Po "Miasteczku" zasnąć mogłam, więc nie był nawet taki straszny jak się bałam, że będzie. Jednak miał kilka mocnych momentów.

Fabuła rozgrywa się w polskim miasteczku ma Mazurach. Morwany są tym tajemniczym miasteczkiem, który ma budzić strach i lęk. Dziwni ludzie... no może nie dziwni, lecz dziwnie się zachowujący, dziwne miejsca. Całośc ma taki klimat dziwności.

Muszę przyznać, iż na początku negatywnie odbierałam głównego bohatera. Wydawał mi się idiotą, który robi to co zaplanował, pomimo znaków, które wprost mu mówią, że coś będzie nie tak.

Ogólnie na początku ciężko mi się czytało tą książkę. Była nudna, a bohaterowie trochę przygłupi. Jednak  gdzieś w połowie akcja się rozkręca i czyta się ją z zapartym tchem. Chociaż nawet wtedy pojawia się coś, co odpycha od książki. Mianowicie jej główny minus:

Erotyzm. Seks. Sceny seksu. Dla mnie było tego za dużo, za dużo erotyzmu, za dużo seksu. I to nie takiego fajnego, miłego. To był seks obrzydliwy, po którym się niedobrze robi. Taki, po którym ma się dość i książki i czytania. Wiem, że w jakiś sposób wiąże on się z fabułą jednak pomimo tego uważam, iż scen seksu było za dużo. (w sumie podobnie mam ostatnim sezonem American Horror Story ;) )

I główny plus, dzięki któremu ocenę trochę zawyżyłam:

 Zakończenie jest mega. Nie zdradzę go oczywiście. Powiem jedynie, że jest zaskakujące. A na początku książki myślałam, że będzie przewidywalna. Byłam pewna, iż książka będzie przewidywalna, bo co może takiego wydarzyć się w horrorze?

A tutaj takie zakończenie. Zaskakujące, wprost przeciwne do oczekiwanego i w zasadzie fajne... chociaż idealne dla horroru.

 Dodatkowym atutem jest połączenie horroru z demonami słowiańskimi. Bardzo spodobał mi się ten element. Akurat dzięki temu zainteresowałam się bardziej tematem kultury słowiańskiej, demonów i bóstw. I zaczęłam grać w pewną grę... ale o tym to może innym razem?


Akcja: 6/10
Fabuła: 6/10
Bohaterowie: 5/10
Jakość wydania: 6/10

Moja ocena: 6/10

Robert Cichowlas - urodzony w 1982 r. w Poznaniu, polski pisarz, specjalizujący się w horrorze. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor zbiorów opowiadań i powieści, redaktor, publicysta, recenzent. Publikował w prasie (Czachopismo, SFFiH, Magazyn Fantastyczny), Internecie (Carpe Noctem, Nowa Gildia, Fabrica Librorum) i antologiach grupowych (Trupojad, Białe szepty, City 1, Czarna kokarda). Współpracuje z e-zinem Grabarz Polski. Najnowsze publikacje to zbiór opowiadań Sępy napisany z Jackiem Rostockim (Fabryka Słów, 2009), antologia Twarze Szatana, napisana z Kazimierzem Kyrczem (Grasshopper, 2009) i napisana również z Kyrczem powieść Siedlisko.

Łukasz Radecki - urodzony 1979 roku, pisarz związany z literaturą grozy i science-fiction, poeta, muzyk, redaktor. Autor zbioru poezji "Ad Noctum (1998), opowiadań - "Kraina bez powrotu: Opowieści niesamowite" (2009). Wraz z Kazimierzem Kyrczem Jr. wydał zbiór "Lek na lęk" (2011), wraz z Robertem Cichowlasem "Pradawne zło" (2014). W 2013 ukazały się dwa tomy cyklu "Bóg Horror Ojczyzna": "Złego początki" i "Wszystko spłonie" (nagrodzony Złotym Kościejem w kategorii Fantastyka 2013). Publikował także w rozmaitych pismach, portalach i antologiach. Jego opowiadania były adaptowane jako słuchowiska ("Profan" - 2009) i filmy ("Księżniczka"; "Wazon" - 2007). Zrealizował także muzykę do kilku horrorów, gier i serialu "Oblicza Mroku". Tworzy w zespołach metalowych ACRYBIA, DAMAGE CASE I WILCY. Wkrótce ukaże się zbiór "Horror klasy B", oraz pierwszy tom cyklu "Wolfenweld". Autor pracuje właśnie wraz z Robertem Cichowlasem nad dwiema powieściami: "Utrapieni" i "Nienasycony". Nazywany mistrzem literackiej makabry i mistrzem mrocznych tonów, kilkukrotnie nominowany i nagradzany za swoją twórczość. Stale pisze dla Horror Online, Grabarza Polskiego i Atmospheric Magazine. Wraz z żoną i dziećmi mieszka w rodzinnym Malborku.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O książce - "Pinokio"

Pinocchio

Autor: Carlo Collodi
Wydawnictwo: Zielona Sowa
gatunek: literatura dziecięca
Ilość stron: 125
rok wydania: 2004

Dzieci, które opiekują się swymi biednymi i chorymi rodzicami, zasługują na pochwałę i miłość, nawet wtedy, gdy nie zawsze stanowią wzorzec posłuszeństwa i dobrego zachowania.
Dalszy ciąg powrotu do lat dzieciństwa. Tym razem postanowiłam zabrać się za "Pinokia". Akurat tę historię już znałam, lecz nie wydaje mi się, bym znała ją z książki, raczej z bajek. Chyba Disney zrobił film animowany o Pinokiu. Jeśli dobrze pamiętam.

Pinokio to mały kukiełka, pajac z nietypowego drewna. Bowiem drewno to potrafiło mówić, a gdy Dżeppetto wystrugał pajaca - on zaczął mówić, broić i się bawić. Tak zaczynają się przygody kukiełki, która marzy by stać się chłopcem. Spotyka na swojej drodze wiele istot, którym nie zawsze powinna ufać. Bywa głupiutka, łatwowierna. Ale jakby nie patrząc, stara się dążyć do swojego upragnionego celu.

Tak się stało, że jak Dżeppetto wystrugał …

O książce - "Wszechświat w twojej dłoni"

The Universe is in Your Hand

Autor: Christophe Galfard
Wydawnictwo: Otwarte
gatunek: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Ilość stron: 400
rok wydania: 2017

Wszystkie ciężkie atomy, z jakich składa się Ziemia, wszystkie atomy potrzebne do życia, wszystkie z jakich zbudowane jest nasze ciało, powstały kiedyś we wnętrzu gwiazdy. Wciągasz je do płuc, kiedy oddychasz. Gdy dotykasz swojej albo czyjejś skóry, dotykasz gwiezdnego pyłu.
Dawniej zaczytywałam się w literaturze popularnonaukowej. Uwielbiam książki, w których mogłam znaleźć coś, czego jeszcze nie wiedziałam. W tamtym okresie też zaczytywałam się w magazyny popularnonaukowe. Później o nich zapomniałam. Teraz zaś żałuję, gdy poznałam "Wszechświat w twojej dłoni" żałuję, że zrobiłam sobie długą przerwę od tego typu literatury.

Książka ta jest skierowana dla zwykłego odbiorcy, który nie musiał wcześniej interesować się fizyką czy matematyką. By ją zrozumieć wystarczyła wyobraźnia i wiedza na podstawowym poziom…

O książce - "Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki"

Autor: Magdalena Staniek
Wydawnictwo: Samo Sedno
gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Ilość stron: 240
rok wydania: 2015 Na to, że u kogoś rozwija się depresja, wpływa bardzo wiele czynników. Większość z nich to czynniki zewnętrzne. Nikt nie wymyśla sobie depresji, bo tak chce. Każdy ma jednak wpływ na swoje wyjście z depresji -  może podjąć odpowiednią pracę terapeutyczną.  Poradniki mają to do siebie, że ciężko jest je ocenić. Patrzymy pod kątem tego, czy nam pomogły, czy nasze życie się zmieniło na lepsze. Jednak to od nas zależy, co bierzemy z poradnika.
"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki." podzielony jest na dwie części. W pierwszej części dowiadujemy się czym jest terapia TPB, jak się ją stosuje, dla kogo jest. Innymi słowy jest to wprowadzenie do głównego temu, czyli zastosowania w praktyce terapii TPB. Właśnie o tym jest druga część. To jej praktyczne zastosowanie w różnych dziedzinach, czyli w leczeniu lęków, depresji, radzenia sobi…