Przejdź do głównej zawartości

Książkowe lekcje życia #2 - "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń"

"Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" to poradnik oraz autobiografia. Ja liczyłam bardziej na autobiografię, o czym możecie przeczytać na booklikes.
I choć książka nie przypadła mi do gustu na tyle, na ile liczyłam, to jednak znalazłam w niej wiele ciekawostek, które poznać warto. Dużo jest o Bogu, o Jego udziale w życiu autora, ale jest też dużo wspomnień, z którymi autor był gotowy się podzielić.

Lecz ja dzisiaj podzielę się kilkoma lekcjami, które można odnaleźć w książce.

Na sam początek polecam obejrzeć ten filmik znaleziony w sieci:


Teraz zaś pięć rad z książki:

1. Każdymi problemami można wygrać.

Nick pokazuje poprzez swoje życie, że nieważne jakie ktoś ma problemy czy też tzw. krzyż na plecach. Ważna jest walka, którą trzeba podjąć, by wygrać z nimi. Nadzieja, chęć walki, chęć życia - to się liczy. A problemy? Każdy jakieś ma - jeden większe, drugi mniejsze i każdy powinien je pokonywać.

2. " Upadnij siedem razy wstań osiem"

Przysłowie to pojawiło się w książce. Mówi o tym, by po każdym metaforycznym upadku się podnieść. Wiadomo, że czasem możemy mieć dość, poddajemy się, "upadamy". Lecz musimy pomimo wszystko zawalczyć, wstać, wygrać z własnymi niedoskonałościami czy też z otoczeniem.

3.  Każdy z nas jest do czegoś stworzony, każdy z nas gdzieś pasuje.

Nie jest tak, że jesteś do niczego. Każdy człowiek ma jakieś predyspozycje, musi je tylko odnaleźć. Co prawda to może potrwać, czasem musimy spróbować wielu dróg, by odnaleźć tę właściwą. Ale nie możemy uznać, że do niczego się nie nadajemy, bo to nie jest prawdą.

4.  Zaakceptuj siebie.

To rada najtrudniejsza, a zarazem najprostsza. Akceptując siebie sprawiamy, iż życie staje się łatwiejsze. Wtedy też bez problemu możemy żartować z siebie i nie brać tak bardzo wszystkiego do siebie.

5. Dopóki nie pokochasz siebie, inni ciebie nie pokochają.

Banał można by rzec, ale ile w nim prawdy? Dlaczego ktoś ma nas polubić czy też pokochać jak my sami się nie lubimy? Dopóki nie zaakceptujemy naszych wad oraz nie polubimy siebie, możemy mieć problemy z relacjami z innymi ludźmi.
Co prawda Nick dużo wspominał o Bogu, o jego wierze, tym jak mu wiara w pewnych momentach pomogła. Jednak to nie jest przeszkodą w poznaniu książki, bowiem dużo też jest o miłości, samoakceptacji i wiele, wiele przykładów z jego życia, które naprawdę warto poznać. 

Nick jest postacią inspirującą, która może pomóc ludziom. Dlatego też warto poznać książkę i inne lekcje, które daje autor.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O książce - "Gwiazda babilonu"

Star of Babylon

Autor: Barbara Wood
Wydawnictwo: Książnica
gatunek: literatura współczesna
Ilość stron: 325
rok wydania: 2007- Fiat lux - odczytała Candice. - Niech się stanie światło.
I ostatnia książka Barbary Wood, którą posiadam w swoich zbiorach. Raczej już będziemy się omijać, chyba, że przypadkiem (bo koleżanka będzie miała i pożyczy) sięgnę po jakąś inną. Kupować książek Barbary Wood nie zamierzam.

"Gwiazda Babilonu" to historia dwójki bohaterów, którzy muszą rozwiązać archeologiczną zagadkę. Powieść zaczyna się od wypadku pewnego profesora, który odkrył pewną tajemnicę. Przed swoją śmiercią poprosił, by Candice i Glenn dokończyli to, co on rozpoczął. Przez co dość często znajdują się w kłopotach.

Książka jest połączeniem kilku gatunków. Znajdziemy w niej wątek kryminalny, romantyczny, a nawet elementy książek historycznych. Są sekrety, tajemnicza organizacja i duża dawka archeologii.

Główni bohaterowie to Candice, która jest archeologiem mającym trudności w znalezie…

O książce - "O czym nigdy nie powiedziała ci matka"

Things Your Mother Never Told You

Autor: Olivia Lichtenstein
Wydawnictwo: Świat Książki
gatunek: literatura współczesna
Ilość stron: 365
rok wydania: 2011

Nie można wyrzucać rzeczy tylko dlatego, że są zepsute; zawsze można je naprawić.
Główną bohaterką jest Ros - kobieta, która ma dość trudne relacje z matką. Akcja rozpoczyna się wtedy, gdy matka Ros umiera.

Lektura jest ciekawa. Łatwo jest się wciągnąć w fabułę. Często również pojawia się uśmiech na twarzy, ponieważ, choć tematyka jest trudna, to jednak nie brakuje wątków humorystycznych.

Najważniejszym wątkiem jest przeszłość Lilian - matki Ros. Na nim skupia się Ros, on pozwala odkryć wiele sekretów, które matka przed nią skrywała. On również pozwala wyzwolić Ros z trudnej przeszłości i teraźniejszości. Dzięki niemu Ros mogła rozpocząć nowe życie. 

Przeszłość Lilian wywoła szok na twarzy nie tylko Ros, ale i każdego czytelnika. To jest jeden z głównych powodów, dla których warto poznać książkę.

Powiem szczerze, że byłam sceptycznie…

O książce - "Roland"

The Gunslinger

Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Albatros
gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ilość stron: 320
rok wydania: 2015

- Idź więc, są światy inne niż ten.
Sięgnęłam po tę książkę ze względu na człowieka w czerni. Człowieka, którego spotkałam po raz pierwszy w książce "Pod kopułą". Lecz było mi go mało. Wiedziałam, że jest to postać tajemnicza, która posiada pewnego rodzaju moce. Za to nie wiedziałam, skąd pochodzi. Wciąż nie wiem, choć pewna jestem jednego... nie jest nikim dobrym.

Człowiek w czerni mnie fascynuje. Lecz to nie on jest głównym bohaterem tomu pierwszego "Mrocznej wieży".

Głównym bohaterem jest Roland. Rewolwerowiec przemierza świat spotykając różne postacie po drodze, by dogonić człowieka w czerni. Tylko on może pomóc Rolandowie dostać się do Mrocznej wieży. Miejsca, które posiada ogromną moc.

Roland jest ciekawym bohaterem, który obrał sobie pewien cel i z tego, co zauważyłam w tym tomie, jest w stanie zrobić wszystko, by cel ten o…