Przejdź do głównej zawartości

Książkowe lekcje życia #1 - "Sztuka uprawiania róż"

Książka ta opowiada o kobiecie imieniem Gal, która jest chora na nerki. Uczy ona biologii w szkole oraz ma pasję, którą są róże.
Jest ona osobą samotną, choć ma rodzinę.

Książka jest typowym obyczajem, z którego jednak możemy się czegoś nauczyć. I o tym będzie tan post. Za to moją opinię na temat książki możecie przeczytać tu.
1. Czasem warto otworzyć się na świat.

Gal była osobą samotną. Wydawało jej się, że nikt ją nie lubi, nikt jej nie ceni i jedynymi jest przyjaciółmi są róże.
Nie zauważała ludzi wokół ani tego, jacy ci ludzie byli. Wszędzie widziała za to ataki na swoją osobę. Dopiero przyjazd siostrzenicy był zapalnikiem, który przyniósł zmiany.
Gal zaczęła zauważać ludzi, zauważać to, że oni ją nie tyle tolerują, co ją lubią.

Czasem i my zamykamy się w naszym świecie, w innych widzimy tylko zło, ataki, które kierują w naszą stronę. Czasem widzimy coś całkiem odmiennego niż to jest naprawdę. I dlatego też warto zauważyć, iż są ludzie życzliwi wokół nas.
Nie zauważamy również, że sami wysyłamy sygnały, które mogą być negatywnie odbierane przez innych, przez co może i inni nas unikają. Może czas to zmienić?

2. Bywa, iż rodzice są nadopiekuńczy, przez co nas krzywdzą.

Ważną informacją jest choroba Gal. Przez nią matka bywała nadopiekuńcza, przez co Gal miała utrudnione (wbrew pozorom) wejście w dorosłe życie. Relacje z ludźmi również nie przychodziły tak łatwo jak powinny.

Dlatego też warto się usamodzielnić. Zauważyć, że choć ktoś chce dla nas dobrze, to jednak z swoim zachowaniem nas krzywdzi. Warto próbować życia, by później nie żałować przeszłości.

3. Warto mieć hobby.

Gal ma swoje ukochane róże, z którymi jeździ na wystawy. Na nich ma okazje poznać wiele ciekawych ludzi.
Ale Gal przede wszystkim dostrzega radość z dbania o swoje kwiaty. Robi wszystko, by były najpiękniejsze i czerpie z tego radość.

Właśnie dlatego warto mieć hobby, które będzie dla nas powodem do radości. Dzięki niemu się rozwijamy, piękniejmy jak te róże Gal.
Obojętne jest, co będzie naszą atrakcją na wolne chwile, lecz warto coś mieć, co sprawi, iż życie będzie miało jeszcze więcej plusów.

4. Pokochać można każdego.

Nasza bohaterka myśli, że jest nieatrakcyjna. Nikt jej nigdy nie pokocha i tym podobnie.

Jednak okazuje się, że to, co my widzimy jako ogromną wadę, dla kogoś jest to czymś niewielkim, wręcz niezauważalnym. Przeważnie to my zamykamy się na miłość, a nie ona na nas. I często bywa tak, że samotność wynika z naszej winy, naszego strachu przed pokochaniem, czy niską samooceną. Widzimy tylko wady i nie zauważamy, że ktoś te wady może pokochać.

5. Możemy się zmienić w każdym wieku.

Gal z początku wydaje się oschłą, zgorzkniałą osobą. Jej siostrzenica jest za to pełna energii, ale nie za bardzo przykłada się do nauki. Ich obie połączy relacja, dzięki której każda z nich się zmieni na lepsze.

A w życiu? Czasem możemy spotkać osobę, która stanie się dla nas autorytetem i impulsem do zmiany. A czasem sami możemy poczuć w sercu coś, co sprawi, że będziemy musieli się zmienić, bo inaczej nie wytrzymamy ze sobą. Może też być tak, że w nasze ręce wpadnie poradnik, który pomoże nam w czymś się zmienić, doskonalić się. Albo książka, która oprócz przyjemności z czytania, przyniesie życiowe lekcje, z których skorzystamy.


Pomysł na hobby:
- uprawianie róż lub innych kwiatów :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O książce - "Gwiazda babilonu"

Star of Babylon

Autor: Barbara Wood
Wydawnictwo: Książnica
gatunek: literatura współczesna
Ilość stron: 325
rok wydania: 2007- Fiat lux - odczytała Candice. - Niech się stanie światło.
I ostatnia książka Barbary Wood, którą posiadam w swoich zbiorach. Raczej już będziemy się omijać, chyba, że przypadkiem (bo koleżanka będzie miała i pożyczy) sięgnę po jakąś inną. Kupować książek Barbary Wood nie zamierzam.

"Gwiazda Babilonu" to historia dwójki bohaterów, którzy muszą rozwiązać archeologiczną zagadkę. Powieść zaczyna się od wypadku pewnego profesora, który odkrył pewną tajemnicę. Przed swoją śmiercią poprosił, by Candice i Glenn dokończyli to, co on rozpoczął. Przez co dość często znajdują się w kłopotach.

Książka jest połączeniem kilku gatunków. Znajdziemy w niej wątek kryminalny, romantyczny, a nawet elementy książek historycznych. Są sekrety, tajemnicza organizacja i duża dawka archeologii.

Główni bohaterowie to Candice, która jest archeologiem mającym trudności w znalezie…

O książce - "O czym nigdy nie powiedziała ci matka"

Things Your Mother Never Told You

Autor: Olivia Lichtenstein
Wydawnictwo: Świat Książki
gatunek: literatura współczesna
Ilość stron: 365
rok wydania: 2011

Nie można wyrzucać rzeczy tylko dlatego, że są zepsute; zawsze można je naprawić.
Główną bohaterką jest Ros - kobieta, która ma dość trudne relacje z matką. Akcja rozpoczyna się wtedy, gdy matka Ros umiera.

Lektura jest ciekawa. Łatwo jest się wciągnąć w fabułę. Często również pojawia się uśmiech na twarzy, ponieważ, choć tematyka jest trudna, to jednak nie brakuje wątków humorystycznych.

Najważniejszym wątkiem jest przeszłość Lilian - matki Ros. Na nim skupia się Ros, on pozwala odkryć wiele sekretów, które matka przed nią skrywała. On również pozwala wyzwolić Ros z trudnej przeszłości i teraźniejszości. Dzięki niemu Ros mogła rozpocząć nowe życie. 

Przeszłość Lilian wywoła szok na twarzy nie tylko Ros, ale i każdego czytelnika. To jest jeden z głównych powodów, dla których warto poznać książkę.

Powiem szczerze, że byłam sceptycznie…

O książce - "Roland"

The Gunslinger

Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Albatros
gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ilość stron: 320
rok wydania: 2015

- Idź więc, są światy inne niż ten.
Sięgnęłam po tę książkę ze względu na człowieka w czerni. Człowieka, którego spotkałam po raz pierwszy w książce "Pod kopułą". Lecz było mi go mało. Wiedziałam, że jest to postać tajemnicza, która posiada pewnego rodzaju moce. Za to nie wiedziałam, skąd pochodzi. Wciąż nie wiem, choć pewna jestem jednego... nie jest nikim dobrym.

Człowiek w czerni mnie fascynuje. Lecz to nie on jest głównym bohaterem tomu pierwszego "Mrocznej wieży".

Głównym bohaterem jest Roland. Rewolwerowiec przemierza świat spotykając różne postacie po drodze, by dogonić człowieka w czerni. Tylko on może pomóc Rolandowie dostać się do Mrocznej wieży. Miejsca, które posiada ogromną moc.

Roland jest ciekawym bohaterem, który obrał sobie pewien cel i z tego, co zauważyłam w tym tomie, jest w stanie zrobić wszystko, by cel ten o…