Przejdź do głównej zawartości

Książkowe lekcje życia #1 - "Sztuka uprawiania róż"

Książka ta opowiada o kobiecie imieniem Gal, która jest chora na nerki. Uczy ona biologii w szkole oraz ma pasję, którą są róże.
Jest ona osobą samotną, choć ma rodzinę.

Książka jest typowym obyczajem, z którego jednak możemy się czegoś nauczyć. I o tym będzie tan post. Za to moją opinię na temat książki możecie przeczytać tu.
1. Czasem warto otworzyć się na świat.

Gal była osobą samotną. Wydawało jej się, że nikt ją nie lubi, nikt jej nie ceni i jedynymi jest przyjaciółmi są róże.
Nie zauważała ludzi wokół ani tego, jacy ci ludzie byli. Wszędzie widziała za to ataki na swoją osobę. Dopiero przyjazd siostrzenicy był zapalnikiem, który przyniósł zmiany.
Gal zaczęła zauważać ludzi, zauważać to, że oni ją nie tyle tolerują, co ją lubią.

Czasem i my zamykamy się w naszym świecie, w innych widzimy tylko zło, ataki, które kierują w naszą stronę. Czasem widzimy coś całkiem odmiennego niż to jest naprawdę. I dlatego też warto zauważyć, iż są ludzie życzliwi wokół nas.
Nie zauważamy również, że sami wysyłamy sygnały, które mogą być negatywnie odbierane przez innych, przez co może i inni nas unikają. Może czas to zmienić?

2. Bywa, iż rodzice są nadopiekuńczy, przez co nas krzywdzą.

Ważną informacją jest choroba Gal. Przez nią matka bywała nadopiekuńcza, przez co Gal miała utrudnione (wbrew pozorom) wejście w dorosłe życie. Relacje z ludźmi również nie przychodziły tak łatwo jak powinny.

Dlatego też warto się usamodzielnić. Zauważyć, że choć ktoś chce dla nas dobrze, to jednak z swoim zachowaniem nas krzywdzi. Warto próbować życia, by później nie żałować przeszłości.

3. Warto mieć hobby.

Gal ma swoje ukochane róże, z którymi jeździ na wystawy. Na nich ma okazje poznać wiele ciekawych ludzi.
Ale Gal przede wszystkim dostrzega radość z dbania o swoje kwiaty. Robi wszystko, by były najpiękniejsze i czerpie z tego radość.

Właśnie dlatego warto mieć hobby, które będzie dla nas powodem do radości. Dzięki niemu się rozwijamy, piękniejmy jak te róże Gal.
Obojętne jest, co będzie naszą atrakcją na wolne chwile, lecz warto coś mieć, co sprawi, iż życie będzie miało jeszcze więcej plusów.

4. Pokochać można każdego.

Nasza bohaterka myśli, że jest nieatrakcyjna. Nikt jej nigdy nie pokocha i tym podobnie.

Jednak okazuje się, że to, co my widzimy jako ogromną wadę, dla kogoś jest to czymś niewielkim, wręcz niezauważalnym. Przeważnie to my zamykamy się na miłość, a nie ona na nas. I często bywa tak, że samotność wynika z naszej winy, naszego strachu przed pokochaniem, czy niską samooceną. Widzimy tylko wady i nie zauważamy, że ktoś te wady może pokochać.

5. Możemy się zmienić w każdym wieku.

Gal z początku wydaje się oschłą, zgorzkniałą osobą. Jej siostrzenica jest za to pełna energii, ale nie za bardzo przykłada się do nauki. Ich obie połączy relacja, dzięki której każda z nich się zmieni na lepsze.

A w życiu? Czasem możemy spotkać osobę, która stanie się dla nas autorytetem i impulsem do zmiany. A czasem sami możemy poczuć w sercu coś, co sprawi, że będziemy musieli się zmienić, bo inaczej nie wytrzymamy ze sobą. Może też być tak, że w nasze ręce wpadnie poradnik, który pomoże nam w czymś się zmienić, doskonalić się. Albo książka, która oprócz przyjemności z czytania, przyniesie życiowe lekcje, z których skorzystamy.


Pomysł na hobby:
- uprawianie róż lub innych kwiatów :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Umil sobie wakacyjny czas na 5 sposobów.

Pomyślałam sobie, że może stworzę post, w którym przedstawię kilka moich sposobów na umilenie sobie czasu wakacyjnego. Nie będzie w tym wpisie niż odkrywczego. Większość sposób na pewno znacie. Aczkolwiek myślę, że będzie to miła odskocznia od moich opinii na temat książek. :)

1. Przy pikniku!
Przeważnie pikniki robię na kocu, jednak odkąd odkrywam pieniek wokół kamieni, to tak sobie przesiaduję z znajomymi. Pieniek służy za stolik, na stoliku zaś dajemy wszystko, co ze sobą przynieśliśmy: jakieś napoje, kanapki (np. z pasztetem Profi, który był ostatnio na promocji :D), czy inne smakołyki (czyt. słodycze).

Moje miejsce jest ciche i spokojne, więc czasem nawet sama się tam wybieram, by się wyciszyć, pomyśleć, zapomnieć o czasie i obowiązkach.

Taka chwila wytchnienia jest potrzebna każdemu z nas, więc ją polecam na sam początek. :)


2. Z książką. :)
Nie mogło zabraknąć książki.

Czy to w domu, czy na dworze, czy w podróży, na wycieczce - zawsze warto mieć ze sobą książkę, by móc przeczytać…

O książce - "Ogarnij swój dzień"

Autor: Karina Sęp
Wydawnictwo: Oficynka
gatunek: poradniki
Ilość stron: 198
rok wydania: 2016Marzenia, ich spełnianie i życie w sposób, jaki sobie wymyśliłam kiedyś i wciąż wymyślam, modyfikuję i realizuję, dodaje mi skrzydeł i powoduje, że ciągle mi się chce.
Następny poradnik, który wpadł w moje ręce. I o którym mogę napisać kilka słów.

Lubię poradniki. Te dobre, te gorsze i te złe. Z prawie każdego można coś znaleźć dla siebie, a jeśli jakiś poradnik jest zły, to można dodać na jego temat opinię w cyklu "tego nie kupujcie! To jest złe".

"Ogarnij swój dzień" jest poradnikiem, który ma za zadanie pomóc w zaplanowaniu dni. W książce znajdziemy pewną rzecz, tekturkę, która może służyć za zakładkę. Tekturka ta zwana jest mapą planów - mapą działań. Na jednej jest stronie jest 9 kwadracików, w których są poszczególne grupy np. na środku jest "Moi bliscy, mój dom, mój dzień, moje życie" albo u góry po lewej stronie: "porządek, przestrzeń, przeźroczystoś…

O książce - "Zew krwi"

The Call of the Wild

Autor: Jack London
Wydawnictwo: Zielona Sowa
gatunek: Literatura dziecięca
Ilość stron: 91
rok wydania: 2004

Musi zwyciężyć lub być zwyciężonym, a litość jest tylko dowodem słabości. Litość nie istniała w czasach pierwotnych. Uważano ją za strach, a strach prowadził do śmierci. Zabić lub być zabitym, pożreć lub być pożartym- to było prawo.
Myślałam, że będzie to opowieść lekka, podobna do "Był sobie pies" czy "Mój przyjaciel Hachiko". Lecz się pomyliłam. "Zew krwi" choć niewielka, jest ciężka i to nawet nie pod względem czytania (lekko się ją czyta), lecz bardziej pod względem myślenia, bo ta książka wymaga przemyślenia.

Głównym bohaterem jest pies o imieniu Buck. Do pewnego momentu wiezie on szczęśliwe życie w Dolinie Santa Clara. Zaś po traumatycznym porwaniu jego los jest o wiele cięższy.

Jack London zrobił świetne wprowadzenie do faktycznej historii. Opowieść o życiu Bucka przed Alaską jest naprawdę ciekawa i przyjemna. Tą część cz…