Przejdź do głównej zawartości

Książkowe lekcje życia #1 - "Sztuka uprawiania róż"

Książka ta opowiada o kobiecie imieniem Gal, która jest chora na nerki. Uczy ona biologii w szkole oraz ma pasję, którą są róże.
Jest ona osobą samotną, choć ma rodzinę.

Książka jest typowym obyczajem, z którego jednak możemy się czegoś nauczyć. I o tym będzie tan post. Za to moją opinię na temat książki możecie przeczytać tu.




1. Czasem warto otworzyć się na świat.

Gal była osobą samotną. Wydawało jej się, że nikt ją nie lubi, nikt jej nie ceni i jedynymi jest przyjaciółmi są róże.
Nie zauważała ludzi wokół ani tego, jacy ci ludzie byli. Wszędzie widziała za to ataki na swoją osobę. Dopiero przyjazd siostrzenicy był zapalnikiem, który przyniósł zmiany.
Gal zaczęła zauważać ludzi, zauważać to, że oni ją nie tyle tolerują, co ją lubią.

Czasem i my zamykamy się w naszym świecie, w innych widzimy tylko zło, ataki, które kierują w naszą stronę. Czasem widzimy coś całkiem odmiennego niż to jest naprawdę. I dlatego też warto zauważyć, iż są ludzie życzliwi wokół nas.
Nie zauważamy również, że sami wysyłamy sygnały, które mogą być negatywnie odbierane przez innych, przez co może i inni nas unikają. Może czas to zmienić?

2. Bywa, iż rodzice są nadopiekuńczy, przez co nas krzywdzą.

Ważną informacją jest choroba Gal. Przez nią matka bywała nadopiekuńcza, przez co Gal miała utrudnione (wbrew pozorom) wejście w dorosłe życie. Relacje z ludźmi również nie przychodziły tak łatwo jak powinny.

Dlatego też warto się usamodzielnić. Zauważyć, że choć ktoś chce dla nas dobrze, to jednak z swoim zachowaniem nas krzywdzi. Warto próbować życia, by później nie żałować przeszłości.

3. Warto mieć hobby.

Gal ma swoje ukochane róże, z którymi jeździ na wystawy. Na nich ma okazje poznać wiele ciekawych ludzi.
Ale Gal przede wszystkim dostrzega radość z dbania o swoje kwiaty. Robi wszystko, by były najpiękniejsze i czerpie z tego radość.

Właśnie dlatego warto mieć hobby, które będzie dla nas powodem do radości. Dzięki niemu się rozwijamy, piękniejmy jak te róże Gal.
Obojętne jest, co będzie naszą atrakcją na wolne chwile, lecz warto coś mieć, co sprawi, iż życie będzie miało jeszcze więcej plusów.

4. Pokochać można każdego.

Nasza bohaterka myśli, że jest nieatrakcyjna. Nikt jej nigdy nie pokocha i tym podobnie.

Jednak okazuje się, że to, co my widzimy jako ogromną wadę, dla kogoś jest to czymś niewielkim, wręcz niezauważalnym. Przeważnie to my zamykamy się na miłość, a nie ona na nas. I często bywa tak, że samotność wynika z naszej winy, naszego strachu przed pokochaniem, czy niską samooceną. Widzimy tylko wady i nie zauważamy, że ktoś te wady może pokochać.

5. Możemy się zmienić w każdym wieku.

Gal z początku wydaje się oschłą, zgorzkniałą osobą. Jej siostrzenica jest za to pełna energii, ale nie za bardzo przykłada się do nauki. Ich obie połączy relacja, dzięki której każda z nich się zmieni na lepsze.

A w życiu? Czasem możemy spotkać osobę, która stanie się dla nas autorytetem i impulsem do zmiany. A czasem sami możemy poczuć w sercu coś, co sprawi, że będziemy musieli się zmienić, bo inaczej nie wytrzymamy ze sobą. Może też być tak, że w nasze ręce wpadnie poradnik, który pomoże nam w czymś się zmienić, doskonalić się. Albo książka, która oprócz przyjemności z czytania, przyniesie życiowe lekcje, z których skorzystamy.


Pomysł na hobby:
- uprawianie róż lub innych kwiatów :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dodatki do gazet #1 oraz zapowiedzi

Prawdziwym życiowym wyzwaniem jest szukanie promocji, tańszych rzeczy, konkursów czy dodatków. Robimy to w sklepach, buszując w internecie czy wchodząc do kiosków. Szukamy okazji.

Jedne z nich można znaleźć kupując ulubione lub mniej lubiane gazetki. Ja co jakiś czas będę pisać, co można znaleźć w kioskach. Niestety, na pewno nie będzie to wszystko, chyba, że czasem ktoś mi coś podpowie. :)

W dzisiejszym poście skupię się na gazetkach z książkami, ale znajdzie się też kilka z filmami oraz jedna z kalendarzem. Zapraszam.

O książce - "S.Q.U.A.T. Eksperyment"

Autor: Konrad Kuśmirak
Wydawnictwo:  Czwarta Strona
gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ilość stron: 384
rok wydania: 2016






(...) żeński umysł posiada jedną cechę, której nie ma męski - niezwykle rozwiniętą intuicję i empatię, zdolność wyczuwania emocji i wczuwania się w nie.
Na pewno ma dwa duże plusy: wciąga i szybko się ją czyta. Można ją przeczytać w ciągu jednego dnia i czytać zapominając o jedzeniu, piciu i innych ważniejszych sprawach.

Nie znam pierwszego tomu cyklu S.Q.U.A.T., przez co na początku miałam problem z zrozumieniem wydarzeń, czy też wypadków. Jednak później było trochę wyjaśnień odnośnie Rozbłysku, wojny, co pozwoliło mi zrozumieć ten świat.

Wydaje mi się, że gdzieś już spotkałam się z pomysłem, że postapokaliptyczna planeta nie jest przyjaznym miejscem dla ludzi, którzy chcieliby normalnie sobie żyć. Nie wiem, chyba w jakimś filmie był taki pomysł. W takim świecie rządziła anarchia i nikt nie mógł czuć się bezpiecznie. Tak właśnie jest w tej książce. Lecz…

Dodatki do gazet #2

Pierwotnie posty z cyklu "dodatki do gazet" miały być pisane raz na tydzień. Jednak w tym tygodniu muszą pojawić się dwa takie posty, bowiem na pierwszy raz nie dałam rady wszystkiego dopisać. Dlatego dzisiaj jeszcze kilka gazet z dodatkami, podzielonymi jak wczoraj tematycznie.