Przejdź do głównej zawartości

Książkowe lekcje życia #1 - "Sztuka uprawiania róż"

Książka ta opowiada o kobiecie imieniem Gal, która jest chora na nerki. Uczy ona biologii w szkole oraz ma pasję, którą są róże.
Jest ona osobą samotną, choć ma rodzinę.

Książka jest typowym obyczajem, z którego jednak możemy się czegoś nauczyć. I o tym będzie tan post. Za to moją opinię na temat książki możecie przeczytać tu.
1. Czasem warto otworzyć się na świat.

Gal była osobą samotną. Wydawało jej się, że nikt ją nie lubi, nikt jej nie ceni i jedynymi jest przyjaciółmi są róże.
Nie zauważała ludzi wokół ani tego, jacy ci ludzie byli. Wszędzie widziała za to ataki na swoją osobę. Dopiero przyjazd siostrzenicy był zapalnikiem, który przyniósł zmiany.
Gal zaczęła zauważać ludzi, zauważać to, że oni ją nie tyle tolerują, co ją lubią.

Czasem i my zamykamy się w naszym świecie, w innych widzimy tylko zło, ataki, które kierują w naszą stronę. Czasem widzimy coś całkiem odmiennego niż to jest naprawdę. I dlatego też warto zauważyć, iż są ludzie życzliwi wokół nas.
Nie zauważamy również, że sami wysyłamy sygnały, które mogą być negatywnie odbierane przez innych, przez co może i inni nas unikają. Może czas to zmienić?

2. Bywa, iż rodzice są nadopiekuńczy, przez co nas krzywdzą.

Ważną informacją jest choroba Gal. Przez nią matka bywała nadopiekuńcza, przez co Gal miała utrudnione (wbrew pozorom) wejście w dorosłe życie. Relacje z ludźmi również nie przychodziły tak łatwo jak powinny.

Dlatego też warto się usamodzielnić. Zauważyć, że choć ktoś chce dla nas dobrze, to jednak z swoim zachowaniem nas krzywdzi. Warto próbować życia, by później nie żałować przeszłości.

3. Warto mieć hobby.

Gal ma swoje ukochane róże, z którymi jeździ na wystawy. Na nich ma okazje poznać wiele ciekawych ludzi.
Ale Gal przede wszystkim dostrzega radość z dbania o swoje kwiaty. Robi wszystko, by były najpiękniejsze i czerpie z tego radość.

Właśnie dlatego warto mieć hobby, które będzie dla nas powodem do radości. Dzięki niemu się rozwijamy, piękniejmy jak te róże Gal.
Obojętne jest, co będzie naszą atrakcją na wolne chwile, lecz warto coś mieć, co sprawi, iż życie będzie miało jeszcze więcej plusów.

4. Pokochać można każdego.

Nasza bohaterka myśli, że jest nieatrakcyjna. Nikt jej nigdy nie pokocha i tym podobnie.

Jednak okazuje się, że to, co my widzimy jako ogromną wadę, dla kogoś jest to czymś niewielkim, wręcz niezauważalnym. Przeważnie to my zamykamy się na miłość, a nie ona na nas. I często bywa tak, że samotność wynika z naszej winy, naszego strachu przed pokochaniem, czy niską samooceną. Widzimy tylko wady i nie zauważamy, że ktoś te wady może pokochać.

5. Możemy się zmienić w każdym wieku.

Gal z początku wydaje się oschłą, zgorzkniałą osobą. Jej siostrzenica jest za to pełna energii, ale nie za bardzo przykłada się do nauki. Ich obie połączy relacja, dzięki której każda z nich się zmieni na lepsze.

A w życiu? Czasem możemy spotkać osobę, która stanie się dla nas autorytetem i impulsem do zmiany. A czasem sami możemy poczuć w sercu coś, co sprawi, że będziemy musieli się zmienić, bo inaczej nie wytrzymamy ze sobą. Może też być tak, że w nasze ręce wpadnie poradnik, który pomoże nam w czymś się zmienić, doskonalić się. Albo książka, która oprócz przyjemności z czytania, przyniesie życiowe lekcje, z których skorzystamy.


Pomysł na hobby:
- uprawianie róż lub innych kwiatów :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przedłużyć lato....

Zanim przejdę do głównego tematu, na początek się pochwalę. Dostałam się do kampanii Le Petit Marseillais i miałam przyjemność testować żel pod prysznic o zapachu truskawki.

Poza testowaniem i dzieleniem się z opinią, na testerki były przygotowane zadania. Jednym z nich jest opisanie na blogu, w jaki sposób radzę sobie z przemijającym latem. Pomyślałam, że zrobię to razem z krótką opinią o produkcie.

Zacznę jednak od głównego tematu, czy co robię, by przedłużyć lato.


#1 Zimne napoje, ciepłe lody i mój słodki kubek - słoik.
Mój słoik - kubek zdecydowanie kojarzy mi się z latem. Dlatego też jeszcze do tej pory piję w nim, by poczuć letnie, wakacyjne wspomnienia. Zdecydowanie to mój sposób nr jeden na przedłużenie lata.

#2 Książki.
Uwielbiam czytać, co widać zresztą na blogu. Dlatego też w taki sposób również przedłużam sobie lato. Po prostu wybieram lektury, których akcja rozgrywa się w ciepłych porach roku lub na ciepłych kontynentach. Już samo czytanie sprawia, że jest mi cieplej i w w…

O książce - "Przeklęta laleczka"

Autor: Ewa Rajter
Wydawnictwo: Jaguar
gatunek: thriller, sensacja, kryminał
Ilość stron: 290
rok wydania: 2016
Czasem, wędrując przez cudze życie, można się dowiedzieć czegoś o sobie.


Meksyk - państwo, które chyba każdy kojarzy z seriali, filmów. To tam rozgrywa się akcja książki Ewy Rajter.

Głównymi bohaterami są Polacy, którzy w jakiś niesamowity sposób wplątują się w pełną akcji i intryg przygodę.

Miejsce: hotel Camino Real w Cancun. Tam mieszkają wszyscy bohaterowie. Tam też ginie jedna turystka.

Jest też Mario Rodriguez - z pozoru skomplikowany człowiek, który przez jednych uważany jest za gangstera, przez innych za biznesmena. Bardzo łatwo już na początkowych stronach odkryć, kim on jest tak naprawdę.

Tak naprawdę w powieści poznajemy historie kilku bohaterów.

Agata jest dziennikarką, która ma przeprowadzić wywiad z pewną biznesmenem. Taa,z Mariem. Poza Agatą jest jeszcze jej zespół, który pomaga w wywiadzie, czyli gość od kamery, kierowca, tłumacz. Każdy z nich jest inny. Jedna…

Dodatki do gazet #2

Pierwotnie posty z cyklu "dodatki do gazet" miały być pisane raz na tydzień. Jednak w tym tygodniu muszą pojawić się dwa takie posty, bowiem na pierwszy raz nie dałam rady wszystkiego dopisać. Dlatego dzisiaj jeszcze kilka gazet z dodatkami, podzielonymi jak wczoraj tematycznie.