Przejdź do głównej zawartości

Książkowe lekcje życia #1 - "Sztuka uprawiania róż"

Książka ta opowiada o kobiecie imieniem Gal, która jest chora na nerki. Uczy ona biologii w szkole oraz ma pasję, którą są róże.
Jest ona osobą samotną, choć ma rodzinę.

Książka jest typowym obyczajem, z którego jednak możemy się czegoś nauczyć. I o tym będzie tan post. Za to moją opinię na temat książki możecie przeczytać tu.
1. Czasem warto otworzyć się na świat.

Gal była osobą samotną. Wydawało jej się, że nikt ją nie lubi, nikt jej nie ceni i jedynymi jest przyjaciółmi są róże.
Nie zauważała ludzi wokół ani tego, jacy ci ludzie byli. Wszędzie widziała za to ataki na swoją osobę. Dopiero przyjazd siostrzenicy był zapalnikiem, który przyniósł zmiany.
Gal zaczęła zauważać ludzi, zauważać to, że oni ją nie tyle tolerują, co ją lubią.

Czasem i my zamykamy się w naszym świecie, w innych widzimy tylko zło, ataki, które kierują w naszą stronę. Czasem widzimy coś całkiem odmiennego niż to jest naprawdę. I dlatego też warto zauważyć, iż są ludzie życzliwi wokół nas.
Nie zauważamy również, że sami wysyłamy sygnały, które mogą być negatywnie odbierane przez innych, przez co może i inni nas unikają. Może czas to zmienić?

2. Bywa, iż rodzice są nadopiekuńczy, przez co nas krzywdzą.

Ważną informacją jest choroba Gal. Przez nią matka bywała nadopiekuńcza, przez co Gal miała utrudnione (wbrew pozorom) wejście w dorosłe życie. Relacje z ludźmi również nie przychodziły tak łatwo jak powinny.

Dlatego też warto się usamodzielnić. Zauważyć, że choć ktoś chce dla nas dobrze, to jednak z swoim zachowaniem nas krzywdzi. Warto próbować życia, by później nie żałować przeszłości.

3. Warto mieć hobby.

Gal ma swoje ukochane róże, z którymi jeździ na wystawy. Na nich ma okazje poznać wiele ciekawych ludzi.
Ale Gal przede wszystkim dostrzega radość z dbania o swoje kwiaty. Robi wszystko, by były najpiękniejsze i czerpie z tego radość.

Właśnie dlatego warto mieć hobby, które będzie dla nas powodem do radości. Dzięki niemu się rozwijamy, piękniejmy jak te róże Gal.
Obojętne jest, co będzie naszą atrakcją na wolne chwile, lecz warto coś mieć, co sprawi, iż życie będzie miało jeszcze więcej plusów.

4. Pokochać można każdego.

Nasza bohaterka myśli, że jest nieatrakcyjna. Nikt jej nigdy nie pokocha i tym podobnie.

Jednak okazuje się, że to, co my widzimy jako ogromną wadę, dla kogoś jest to czymś niewielkim, wręcz niezauważalnym. Przeważnie to my zamykamy się na miłość, a nie ona na nas. I często bywa tak, że samotność wynika z naszej winy, naszego strachu przed pokochaniem, czy niską samooceną. Widzimy tylko wady i nie zauważamy, że ktoś te wady może pokochać.

5. Możemy się zmienić w każdym wieku.

Gal z początku wydaje się oschłą, zgorzkniałą osobą. Jej siostrzenica jest za to pełna energii, ale nie za bardzo przykłada się do nauki. Ich obie połączy relacja, dzięki której każda z nich się zmieni na lepsze.

A w życiu? Czasem możemy spotkać osobę, która stanie się dla nas autorytetem i impulsem do zmiany. A czasem sami możemy poczuć w sercu coś, co sprawi, że będziemy musieli się zmienić, bo inaczej nie wytrzymamy ze sobą. Może też być tak, że w nasze ręce wpadnie poradnik, który pomoże nam w czymś się zmienić, doskonalić się. Albo książka, która oprócz przyjemności z czytania, przyniesie życiowe lekcje, z których skorzystamy.


Pomysł na hobby:
- uprawianie róż lub innych kwiatów :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O książce - "Demon luster"

Autor: Martyna Raduchowska
Wydawnictwo: Uroboros
gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ilość stron: 416
rok wydania: 2018


Ona jest niezniszczalna. Wrzucisz taką do wulkanu, to ci pamiątki przyniesie.
Tradycyjnie swoją przygodę z cyklem Szamanka od umarlaków rozpoczęłam od tomu drugiego. I choć przy lekturze przypuszczałam, iż mogło być coś wcześniej, to jednak wolałam lekturę poznać do końca, a później przekonać się, czy rzeczywiście było coś wcześniej.

Od razu mogę napisać, iż z całą pewnością przeczytam tom pierwszy. Zresztą, mogę też obiecać, że jeśli kiedyś powstaną tomy następne, to również je przeczytam. I zapewne też zakupię, bo Demon luster trafia do moich ulubieńców.

Główną bohaterką powieści jest Ida - młoda dziewczyna, która dopiero od niedawna jest szamanką od umarlaków. Od jak niedawna? Nie wiem, być może poznać wcześniejsze losy bohaterki, dowiem się tego. Jednak to aż tak ważne nie jest. Bo tu są akurat ważniejsze kwestie do omówienia.

Przede wszystkim bohaterow…

Dodatki do gazet #1 oraz zapowiedzi

Prawdziwym życiowym wyzwaniem jest szukanie promocji, tańszych rzeczy, konkursów czy dodatków. Robimy to w sklepach, buszując w internecie czy wchodząc do kiosków. Szukamy okazji.

Jedne z nich można znaleźć kupując ulubione lub mniej lubiane gazetki. Ja co jakiś czas będę pisać, co można znaleźć w kioskach. Niestety, na pewno nie będzie to wszystko, chyba, że czasem ktoś mi coś podpowie. :)

W dzisiejszym poście skupię się na gazetkach z książkami, ale znajdzie się też kilka z filmami oraz jedna z kalendarzem. Zapraszam.

O książce - "Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu"

Autor: Anna Lange
Wydawnictwo: Sine Qua Non
gatunek: fantastyka, fantasy, science fiction
Ilość stron: 448
rok wydania: 2016(...) Jacob Snaith miał strasznego pecha. Przyjechać na białym koniu w celu ratowania księżniczki przed smokiem i najpierw natrafić na przebywającego u niej w gościnie złego czarnoksiężnika, a potem zostać razem ze smokiem wyrzuconym przez nią z zamku...
Clovis LaFay... Clovis LaFay... Clovis LaFay... - powtarzam niczym mantra po przeczytanej lekturze.

Chyba po raz pierwszy mogę powiedzieć, że w pełni zakochałam się w postaci fikcyjnej... i chcę go mieć za męża. Pokochałam Clovisa, ale ciężko go tak naprawdę nie pokochać.

Przenosimy się w czasie, do roku 1872. Wtedy to został otwarty nowy podwydział w policji zwany Podwydziałem Spraw Magicznych Londyńskiej Policji Metropolitarnej. W nim pracuje John Dobson, który ma siostrę Alicję Dobson. Do wydziału trafia również Clovis LaFay - człowiek niezwykle tajemniczy, ale przyciągający do siebie.

Polubiłam alternatywny …